חלופה לאישפוז

לא יהיה מוגזם לומר שאשפוז, כמעט בכל זמן, הוא ברירת המחדל הכי פחות טובה שעומדת לרשותנו. נכון, שבמסגרת אשפוז בבית חולים אנחנו יכולים לקבל את הטיפול הטוב ביותר, נכון שבזמן האשפוז אנחנו נהנים מפיקוח ובקרה באופן מוחלט על ידי רופאים ואחיות, וזה נכון גם שבזמן האשפוז אנחנו יכולים ליהנות מסך של טיפול ובדיקות מקיפות שלא נזכה לקבל בשום שלב אחר. עם זאת, חלופה לאשפוז היא עדיין ברירת מחדל והיא לא האופציה הראשונה שלנו.

כשאנחנו בוחרים להתאשפז או אמורים להתאשפז, אנחנו בעצם יוצאים משגרת החיים שלנו, צריכים להזיז את כל מה שיש לנו למועדים אחרים, צריכים לוותר על אינספור דברים שאנחנו אמורים לעשות בזמן רגיל, במילים אחרות, כל החיים שלנו נכנסים לסוג של הקפאה. שלא נדבר על זה, שאנחנו נאלצים להטריח אנשים אחרים סביבנו שילוו אותנו, יהיו איתנו וכמובן ידאגו לנו. על כל זה, יש את העניין הנפשי שהוא לא פשוט, התמודדות פיזית לא נוחה ועוד דברים אחרים שיכולים להשפיע עלינו באותה תקופה.

לכן, לא פעם אנחנו נחפש חלופות שונות לאשפוז, במידה וזה אפשרי ובמידה כמובן שהרופאים ממליצים על כך. בניגוד למה שנהוג לחשוב, בלא מעט מקרים הרופאים באמת ימליצו על חלופה לאשפוז. זה נובע מכמה סיבות:

ראשית, ייתכן מאוד שיש חלופה פשוטה ונוחה יותר, ואז אין שום סיבה לאשפז אותנו בבית חולים.

שנית, יש מקרים בהם האשפוז דווקא יכול להיות בעייתי, בין אם זה בגלל שיש בעיות של זיהום, חיידקים וכדומה ובין אם זה בגלל שהכלים שיש בבית חולים לא מספיקים בשביל לבצע את הטיפול הטוב ביותר.

שלישית, יש מקרים בהם טיפול בבית חולים לא יכול בהכרח לעזור לצערנו, ועל מנת להקל על המטופל עדיף שהוא ייהנה מטיפול ביתי. אנחנו יכולים לראות את זה לא פעם אצל חולים שנמצאים בסוף דרכם. במקום שישהו בימיהם האחרונים בבית חולים, הרופאים מעדיפים שיבלו אותו עם יקיריהם בביתם.

ארבע, מבחינות כלכליות. לפעמים חולה תופס מיטה שלא לצורך, אם הוא יכול לעבור את הטיפול בבית, אין שום סיבה שהוא יתפוס מיטה במחלקה שחולה אחר, אשר זקוק לה, יכול להשתמש בה.

מה הן החלופות לאשפוז

אז כאמור, החלופה הטובה ביותר לאשפוז בבית חולים, זה אשפוז ביתי. אנחנו יכולים להשתמש במכשור רפואי מסוים בבית, אפשר לקבוע תהליכים של פיקוח ובקרה, ניתן לשכור צוות של מטפלים, כולל אחיות מוסמכות, ואם יש בעיה מסוימת תמיד אפשר לקרוא לרופא.

צריך להדגיש, חלופה לאשפוז היא לא דבר זול, בוודאי אם בוחרים להתאשפז בבית. זה דורש לא מעט משאבים, בין אם זה לצורך רכישת מכשור מתאים וכן העסקת צוות מטפלים ואחיות. אך לעיתים זה הרבה יותר משתלם מסיבות אחרות.

מלבד אשפוז ביתי, אפשר כמובן להתאשפז במרכזים ומקומות אחרים, בהם אפשר לקבל מגוון רחב של טיפולים על ידי הצוות המקומי, בהנחה כמובן שהצוות מתאים ומוסמך לכך, בהתאם לסוג הטיפול שיש לעבור.

כמו כן, יש מקרים שניתן להשתמש במכשור וציוד אשר כיביכול מהווים תחליף לכל הפונקציה של טיפול בבית חולים. זה חייב להיות באותה רמה וחייב להשיג את אותה תוצאה בסופו של דבר. עם זאת, סביר להניח שמעת לעת נידרש ללכת לרופא בשביל לוודא שהמצב תקין ואכן הציוד שעומד לרשותנו מספק לנו את אותם אמצעים, כמו טיפול רפואי שהיינו מקבלים, אילו היינו מתאשפזים בבית חולים בצורה רגילה, כפי שנהוג. כך אנחנו יכולים לחסוך לעצמנו את הטיפול וליהנות מתוצאות דומות.