מהו לחץ דם ואיך מבצעים מדידה שלו?

לחץ הדם הוא כוח הדם הדוחף את דפנות העורקים. קריאות לחץ דם נקראות לעתים קרובות מספרים "סיסטוליים" ו"דיאסטוליים ", בהתייחסו לשני השלבים השונים במחזור הדם.

לחץ הדם נמדד על ידי הנחת שרוול סביב זרוע, ולאחר מכן נשאבת למעלה עד שהיא מגיעה לנקודה ממש מתחת לרמה שתגרום לשרוול לנתק את זרימת הדם. אז השרוול משתחרר ושחרר אוויר עד שהעורק נדחק שוב לגודלו המקורי. ניתן להמיר את ההבדל בין שתי הנקודות הללו למספר, סיסטולי או דיאסטולי, המשקף את עוצמת הלב שלך.

לחץ הדם נמדד במילימטרים של כספית (mmHg) בעזרת לחץ דם, וקריאה מדויקת דורשת לקחת אותו בסביבה שקטה לאחר עשרים דקות מנוחה. הדרך הנפוצה ביותר שבה אנו מודדים את לחץ הדם היא באמצעות מכשיר למדידת לחץ דם. מכשיר זה מתאים סביב הזרוע שלנו ודוחס את עורק הזרוע בזרוע אחת בזמן שאנחנו יושבים ונושמים כרגיל.

אנו מודדים את לחץ הדם בשתי נקודות: כאשר הלב פועם (סיסטולי), וכאשר הוא נח בין פעימות (דיאסטולי).

מדידת לחץ דם

לחץ הדם הסיסטולי הרגיל הוא בין 120-139 מ"מ כספית ולחץ הדם הדיאסטולי התקין הוא בין 60-89 מ"מ כספית.

המספר העליון (סיסטולי) מייצג את הלחץ בזמן שהלב שלך פועם. המספר התחתון (דיאסטולי) מייצג את הלחץ כאשר הלב שלך נח בין פעימות.

חשוב למדוד את לחץ הדם כדי לדעת את הסיכון לפתח מחלות מסוימות. ישנן דרכים רבות בהן ניתן למדוד את לחץ הדם, אך רוב האנשים מעדיפים להשתמש במכשיר קל ומדויק הנקרא מד לחץ דם.

אחת הדרכים למדוד לחץ דם ללא מכשיר היא באמצעות האזנה לפעימות לב בעזרת סטטוסקופ. שיטה זו כוללת ספירה של 10 שניות והכפלה של 6. ישנן שיטות רבות אחרות למדידת לחץ דם ללא מכשיר, אך הן אינן מדויקות כמו שימוש במכשיר או מדידה ידנית.

מדידת לחץ דם ללא מכשיר

מדידת לחץ דם ללא מכשיר אינה מסובכת כפי שזה נראה. ישנן שתי דרכים לעשות זאת:

1. אתה יכול לקחת את הדופק שלך ולספור את הפעימות למשך 60 שניות ולאחר מכן להכפיל אותו ב- 3 כדי לקבל את לחץ הדם שלך.

2. אתה יכול להשתמש באזיק אצבע ולהשתמש בשעון או טיימר בקרבת מקום כדי לעקוב אחר הזמן במשך 60 שניות, ולאחר מכן הכפל אותו ב- 3 כדי לקרוא את לחץ הדם שלך.

מדידה באמצעות מכשיר

ניתן למדוד לחץ דם באמצעות מכשיר מיוחד, המכשיר נקרא חפת מתנפחת, המונחת סביב הזרוע ומנופחת באוויר כדי להגביר את זרימת העורקים על מנת לקבל קריאה על צג או מד צמוד במילימטרים של כספית (mmHg).

איך להוריד לחץ דם

קשה לשלוט בלחץ הדם מכיוון שהוא מושפע מגורמים רבים, אך החדשות הטובות הן שיש דברים שאתה יכול לעשות כדי להוריד את לחץ הדם שלך.

לחץ דם גבוה יכול להוביל למחלות לב, שבץ ואי ספיקת כליות.

הדרך הטובה ביותר להוריד את לחץ הדם היא לשמור אותו ברמה תקינה. זה עשוי לכלול תרופות, הפחתת צריכת מלח, אכילת מזון בריא והתעמלות מספקת.

יש אנשים שמנסים שיטות שונות על מנת להוריד את לחץ הדם. עם זאת, אנשי מקצוע רפואיים בדרך כלל מייעצים נגד שיטות אלה מכיוון שהן אינן מועילות לטווח הארוך.

הדרך המסורתית של רופאים להוריד את לחץ הדם היא באמצעות מרשם תרופות. אך לעיתים קרובות יש לכך תופעות לוואי שעשויות להיות גרועות מהבעיה עצמה. כמה אנשים אחרים עשויים לנסות שיטות אחרות שאינן מומלצות על ידי רופאים מכיוון שהן יקרות מדי או גוזלות זמן.

דרך חלופית להורדת לחץ הדם היא באמצעות שינויים באורח החיים כמו תזונה, פעילות גופנית וירידה במשקל. רופאים בדרך כלל מייעצים לאנשים נגד טיפולים אלה מכיוון שהם לוקחים יותר זמן ומאמץ מאשר תרופות

איך להוריד לחץ דם במהירות

לחץ דם גבוה חריף, המכונה גם יתר לחץ דם, הוא מצב רפואי שכיח בקרב מבוגרים. ניתן לטפל בה על ידי הורדת לחץ דם במהירות. חשוב מאד לנטר כל הזמן את לחץ הדם באמצעות מכשיר למדידת לחץ דם.

אם אין לך גישה לתרופות או בדיקות לבדיקת לחץ הדם שלך, בצע את הפעולות הבאות כדי להוריד אותו במהירות:

– שתו 2 כוסות מים גדולות או נוזלים אחרים המכילים אלקטרוליטים

– לנוע במשך 10 דקות

– קח קצת אוויר צח

– שכב ועצום את העיניים למשך 10 דקות

חשוב לדעת כי ישנם שני סוגים של לחץ דם גבוה:

"יתר לחץ דם ראשוני" הוא לחץ דם גבוה ללא סיבה ניתנת לזיהוי. "יתר לחץ דם משני" נגרמת כתוצאה ממצב כגון היצרות העורקים, מחלות כליות, מחלות לב, הריון או השמנה.

אם אתה סובל מלחץ דם גבוה ורוצה להוריד אותו במהירות, אחד הדברים הראשונים שאתה יכול לעשות הוא לוודא שאתה מודע למה שעלול לגרום לבעיה וכיצד היא עלולה להשפיע על גופך.

איך להעלות לחץ דם

לחץ דם נמוך מסווג לשתי קטגוריות – לחץ דם אורתוסטטי וטכיקרדיה רפלקס. לחץ דם אורתוסטטי הוא כאשר לחץ הדם שלך יורד בזמן שאתה עומד, ואילו טכיקרדיה רפלקס היא כאשר קצב הלב שלך עולה.

הסיכונים ללחץ דם נמוך הם שהם עלולים לגרום לסחרחורת, סחרחורת, התעלפות או אפילו מוות.

ישנם גורמים רבים שיכולים להוביל ללחץ דם נמוך כגון התייבשות, התחממות יתר, הריון, מחזור, שימוש בתרופות מסוימות ומצבים רפואיים כמו דימום או הלם.

ישנם מספר גורמים שיכולים להשפיע על לחץ הדם שלך, כגון לחץ, צריכת קפאין ופעילות גופנית או התנהגות יושבת. ישנן גם תרופות שיכולות להפריע לתהליך הוויסות שלה ותרופות הפועלות להורדתו אצל אנשים עם יתר לחץ דם או רמות כולסטרול גבוהות

יש כמה דברים שיכולים להעלות את לחץ הדם שלך. אלו כוללים:

– לחץ,

– חוסר באימון,

– קפאין, וכן

– נתרן

 

*** הנכתב כאן איננו תחליף לייעוץ רפואי! סובלים מלחץ דם גבוה או נמוך? צרו קשר עם הרופא שלכם במהירות והתייעצו עימו ***