קשיי נשימה – הגורם והפתרון

ישנם אנשים אשר סובלים באופן קבוע מקשיים בנשימה. במקרים רבים מדובר על מצב שבו קיימת תחושה של קוצר נשימה, מחסור באוויר ולעיתים אפילו תחושות של חנק. היות שמדובר על מערכת שהיא קריטית לתפקוד של הגוף, הלב והמוח קיימת סכנה אמתית וחשוב לבדוק את ממה נובע חוסר היכולת לנשום ולטפל בכך במהירות.  ישנם סימנים שונים אשר יעידו על קושי בנשימה: החל מרעשי חרחור במהלך הנשימה, דרך התעייפות מהירה והימנעות מפעילות פיזית פשוטה וכלה באי שקט ובלבול עד להתנהגות אלימה ואגרסיבית.

נוסף על כך, מספר הגורמים אשר עשויים לגרום לקשיי נשימה הם רבים ורק פניה לרופא אף אוזן גרון תביא לדיאגנוזה מתאימה ולהמשך טיפול. הנשימה היא תהליך אשר עושה שימוש במספר איברים ורקמות שונות אשר נמצאות בגוף האדם. התפקוד של כל אחד מן האיברים הללו ישפיע ישירות על הנשימה וכל פגיעה באיברים אלו תקשה מאוד על הנשימה בסופו של דבר.

גורמים נוספים

כאמור ישנם גורמים רבים אשר ישפיעו על מהלך הנשימה התקין, הגורמים הפנימיים הסובייקטיביים הם אינם הגורמים היחידים ויכולים להיות גם גורמים שהן אובייקטיביים, דוגמת הימצאותו של גוף זר אשר לא מאפשר לאוויר להיכנס את הריאות או אל קנה הנשימה. גם זיהום אוויר חמור עלול לגרום לקשיי נשימה קשים ורבים סובלים מגורמים אלו במקומות שונים ברחבי הארץ.

קבוצת מחלות מאשר קשורות באף אוזן גרון הן בעלות פוטנציאל גבוה לתקיפה של מערכת הנשימה העליונה. מסיבה זו חולים רבים במחולות אלו ירגישו קשיים מסוימים בנשימה. חשוב לנסות לעקוב אחר התפתחות המחלה ולוודא שהקשיים קשורים רק למחלה ונעלמים אגב תהליך ההבראה. אם לא כך הדבר והבעיה מתמשכת, יש לפנות לרופא מומחה מיד.

אלרגיה

אנשים רבים סובלים מסוגים שונים של אלרגיות. כל מי שסובל מאלרגיה מכיר בוודאי את התחושה של דמעות, קשיים בנשימה, התעטשויות ועוד תגובו. אלרגיה לאבק או פריחה כלשהיא הינה סביבתית, אך ישנה גם אלרגיה נקודתית שקשורה בדרך כלל לעקיצה של חרק, מאכלים שונים ועוד סיבות. תופעות אלו עשויות להיות מסוכנות לעיתים ולכן יש להיות מודעים למצב.

מחלות נשימתיות אשר נוקטות בדרך של תקיפת מערכת הנשימה הן גורם נוסף לקשיי נשימה. אחת המפורסמות היא מחלת האסטמה שיכולה להגיע בדרגות חומרה שונות. במקרים קלים יותר התקפת אסטמה יכולה להתבטא בשיעולים קצרים אך המחלה יכלוה להיות גם מסוכנת מאוד ללא טיפול נכון. הסיבה להתקפי השיעול באסטמה הוא קוטרן המצומצם יחסית של הסמפונות של החולה. ישנן גם מחלות אשר קשורות בריאות והן גם כן נפוצות למדי. המחלות הללו נגרמות בדרך כלל כתוצאה מאיכות האוויר שאנו שואפים לריאות. אנשים אשר חוטאים בעישון באופן קבוע או עובדים בסביבת מפעלים מזוהמת מאוד הם קהל היעד לפגיעה מצטברת בריאות שלהם.

סובלים מקשיי נשימה בשינה? אולי אתם סובלים מהפרעת נשימה בשינה - הציצו בסרטון

נשימה באופן כללי

הסיבות הנושפות לקשיי נשימה יכולות להיות ברונכיטיס, דלקת בריאות וגל מחלות אשר נוטות לתקוף איברים שמעורבים בתהליכי הנשימה התקינים. אנשים אשר לוקים במחלות אלו גם הם צפויים לבעיות נשימה שונות. קושי נשימתי יכול להתבטא גם בנשימת יתר שפוגעת ברמה של הפחמן הדו חמצני בדם. תופעה זו עלולה להביא להרגשה של בלבול רב ואפילו לתחושות של נימול בגפיים.

האבחון

לא תמיד קל לאבחן את הסיבה האמתית לקשיים בנשימה. פניה למומחה בתחום היא הדרך הטובה ביותר על מנת להבין מה חומרת המצב וכיצד ניתן לטפל בו ולהחלים. אם אתם מחפשים רופא א.א.ג כדאי לפנות תחילה לרופא המשפחה הכללי שלכם והוא יפנה אתכם לרופא מומחה.

המכשיר שעושה את כל ההבדל

מכשיר הסיפאפ נועד לסייע לאנשים הסובלים מבעיות של דום נשימה וקשיי נשימה. מכשיר ה-CPAP – Continuous Positive Airway Pressure נועד לשמור על לחץ תקין של דרכי הנשימה לאורך השינה וכך למנוע מצב של חוסר שינה. כל שיש לעשות הוא להתרגל למכשיר, והשינה תהפוך לקלה יותר.